Uczniowie przebywający na praktykach w Niemczech wybierali się często w godzinach popołudniowych wraz z opiekunem Małgorzatą Jungą do Lipska, miasta które warto odwiedzić ze względu na bogatą ofertę zabytków, muzeów i innych atrakcji turystycznych.Ze Schkeuditz di Lipska jest około 12 km prostą drogą lokalnym pociągiem.
Dworzec Główny w Lipsku to największy końcowy europejski dworzec kolejowy. Położony w centrum miasta jest największym pod względem powierzchni, czołowym dworcem na naszym kontynencie ( 26 peronów, do dworca można dojechać tylko z jednej strony)..Dziennie korzysta z niego ponad 150 tys. pasażerów mających do wyboru ok. 1000 połączeń pociągów lokalnych (żródło: wikipedia)
Naszą przygodę z Lipskiem zaczęliśmy od wizyty w Biurze Informacji Turystycznej. Pytając o drogę do różnych ciekawych obiektów uczniowie sprawdzali swoją znajomość języka niemieckiego.
Będąc w Lipsku przechodziliśmy zawsze przez starówkę, gdzie mieści się Stary Ratusz (jedna z najpiękniejszych renesansowych budowli Niemiec), budynek Alte Waage oraz piękne sukiennice. Zwiedziliśmy również Nowy ratusz z okazałą ponad 100 metrową wieżą.
W mieście znajduje się również wiele pięknych XIX-wiecznych kamienic, często formujących całe ulice.
Zwiedziliśmy kościół św. Tomasza oraz późnogotycki kościół św. Mikołaja z wielkimi organami i kolumnami w kształcie palm. Pierwszy jest miejscem spoczynku Jana Sebastiana Bacha, drugi jest od roku 1989 miejscem narodzin „pokojowej rewolucji”. Tutaj odbywały się modlitwy pokojowe, które przerodziły się w demonstracje poniedziałkowe, a te w ostateczności doprowadziły do zjednoczenia Niemiec.
W muzeum Stasi (Museum der Runden Ecke) uczniowie odkrywali tajniki pracy Stasi, ministerstwa do spraw bezpieczeństwa w NRD.
Godnym zobaczenia był największy pomnik w Europie/Völkerschlachtdenkmal- Pomnik Bitwy Narodów o wysokości ponad 90 metrów.
A w Panometer, budynku dawnej gazowni .zobaczyliśmy panoramę Lipska w czasie Bitwy Narodów w 1813 a właściwie w czasie ucieczki Francuzów. Gigantycznych rozmiarów cudowny panoramiczny obraz.
Podziwialiśmy również pomnik Johanna Wolfganga Goethego przed budynkiem starej giełdy towarowej. i Jana Sebastiana Bacha. przed kościołem św. Tomasza, w którym znajduje się grób kompozytora. Przez 27 lat Jan Sebastian Bach pracował w tym kościele jako kantor.
Lipsko to piękne miasto godne zobaczenia.
opracowała: Małgorzata Junga
Projekt „Praktyki w krajach Unii Europejskiej inwestycją w przyszły sukces zawodowy”.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.