„Polną drogą przez ogródek idzie sobie krasnoludek… ”- czyli wycieczka klasy IId w Gorce
Pod koniec kwietnia klasa IId wraz z Panią Katarzyną Ćwiąkała i Panią Barbarą Kapałką - Daniec wybrała się na dwudniową wycieczkę w Gorce.
Nasza grupa prowadzona przez przewodnika, wyruszyła z miejscowości Rzeki w stronę góry Kudłoń. Trasa, którą mieliśmy podążać, nie należała do łatwych, tym bardziej dla amatorów wycieczek górskich, dlatego też po wyczerpującym pierwszym dniu wędrówki, przewodnik naszej strudzonej, ale wciąż uśmiechniętej i pełnej humoru gromady zaplanował na drugi dzień trasę „soft”. Noc spędziliśmy w schronisku pod Turbaczem. Tam postanowiliśmy nie marnować czasu i wśród innych turystów rozpowszechnić Kampanię Drugie Życie: „Transplantacja to życie”. Staraliśmy się uświadomić, że każdy z nas ma dar uzdrawiania, jeśli tylko wyrazimy zgodę, aby po śmierci nasze organy zostały użyte do transplantacji . Po krótkiej akcji, podczas której rozdaliśmy oświadczenia woli, rozpoczęliśmy to na co tak wytrwale czekaliśmy -zabawę. W związku z tym, iż zabraliśmy gitarę śpiewom, a także tańcom nie było końca. Rano wszyscy wstali, może nie tyle wypoczęci, ale na pewno uśmiechnięci. O godzinie 11 wyruszyliśmy ze schroniska, a do pokonania mieliśmy dwugodzinną trasę z Turbacza do miejscowości Koninki, skąd udaliśmy się w drogę powrotną.
W Bochni z busa wysiadła grupa zadowolonej młodzieży, ze świadomością, że zdobyła dwa szczyty Gorców: Kudłoń i Turbacz, a także nowo zdobytą wiedzą dotyczącą samego Gorczańskiego Parku Narodowego, jak również żyjących tam zwierząt, a w szczególności Głuszców, do których w trakcie całej wycieczki miała wyjątkowe szczęście.
Beata Plewa klasa IId
Latające kwiaty
W dniu 29.03.2011 roku uczniowie klasy IId z Zespołu Szkół Nr 2 im. Stanisława Konarskiego zwiedzili wystawę pt.: "Systematyczny przegląd motyli świata" w Muzeum Motyli „Arthropoda” w Bochni. Jest to pierwsze muzeum w Małopolsce tego typu. Imponującą kolekcję liczącą ponad 4 tysięcy okazów zgromadził Pan Jacek Kobiela - artysta plastyk i konserwator dzieł sztuki. Sama nazwa muzeum oznacza „stawonogi”, z greckiego arthron - staw, pous - noga. Dlatego wystawiono tutaj nie tylko motyle, ale także inne bezkręgowce, na przykład chrząszcze i skorpiony. Ekspozycja Muzeum Motyli „Arthropoda” zawiera przegląd motyli zarówno dziennych, jak i nocnych. Motyle te należą do większości rodzin i rodzajów występujących na wszystkich kontynentach (z wyjątkiem Antarktydy). Można je spotkać we wszystkich strefach klimatycznych i zoograficznych. Występują tu okazy monotypowe, czyli jednogatunkowe w danym rodzaju. Klasyfikacja motyli oparta jest na systematyce Linneusza, który wprowadził łacińskie nazewnictwo dwuimienne w opisie gatunku biologicznego. Motyle podzielone są również podług występowania na poszczególnych kontynentach. Zbiór powstawał na przestrzeni ostatnich 30 lat poprzez darowizny oraz zakupy okazów z całego świata od firm trudniących się sprzedażą okazów kolekcjonerów i fascynatów entomologii.
Przemysław Możdżeń , Krzysztof Grbias, klasa IId
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.