ZEMSTA!
Ząb czasu jej nie rusza! Daniel Olbrychski, Łukasz Rybarski i Andrzej Róg bawią naszych uczniów do łez.
Dnia 9.01.2024 uczniowie naszej szkoły wybrali się do teatru STU w Krakowie na spektakl teatralny „Zemsta”, będący adaptacją utworu znakomitego polskiego komediopisarza -Aleksandra Fredry. Rok 2023 został ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Rokiem Aleksandra Fredry w uznaniu zasług dla polskiej kultury. W roku 2023 przypadła również 230 rocznica urodzin tego najwybitniejszego polskiego komediopisarza. Fredro był nie tylko bajkopisarzem, lecz także pamiętnikarzem, poetą oraz żołnierzem kampanii napoleońskich, odznaczonym Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari za męstwo w walkach.
Na wstępie naszej recenzji wspomnimy kilka słów na temat Teatru STU. Jest to niewielki teatr mieszczący się w kamienicy na Alejach Krasińskiego w Krakowie, założony w 1966 roku przez Krzysztofa Jasińskiego, który kieruje nim do chwili obecnej, a także jest reżyserem wielu spektakli i wspaniałym aktorem.
Teatr STU jest synonimem sztuki odważnej, zaangażowanej, alternatywnej dla „oficjalnego” nurtu. Przez długie lata STU był „teatrem w drodze”. Wędrował po świecie, występując w ponad 20 krajach na czterech kontynentach i prezentując przedstawienia na najbardziej renomowanych międzynarodowych festiwalach teatralnych. Obecnie możemy w nim zobaczyć klasyczne dzieła wielkich mistrzów np. „Hamleta”- W. Szekspira, „Biesy” -F. Dostojewskiego, „Trzy siostry” -A. Czechowa, „Balladynę” – J. Słowackiego, a także wiele współczesnych, interesujących, poważnych i mniej poważnych sztuk teatralnych.
Ponadczasowa tematyka „Zemsty”, ciekawi bohaterowie, intrygi i świetny humor sprawiają , że ta sztuka od prawie 200 lat zachwyca, zaskakuje i bawi kolejne pokolenia widzów. Fabuła „Zemsty” to farsa sąsiedzkiej zawziętości, to niezmienny „Polaków portret własny” w krzywym zwierciadle, uwypuklający nasze narodowe przywary i słabostki. W teatrze STU grana jest od piętnastu lat i wciąż przyciąga rzesze widzów spragnionych soczystej, pełnej wigoru dynamicznej i widowiskowej rozrywki w gwiazdorskiej obsadzie. W roli Cześnika Raptusiewicza wystąpił znakomity aktor Daniel Olbrychski, Rejenta Milczek zagrał Andrzej Róg, który niedawno obchodził 40-lecie pracy twórczej w Teatrze STU, w roli Papkina popis swoich umiejętności dał Łukasz Rybarski (znana postać z Kabaretu pod Wyrwigroszem), w roli uwodzicielskiej Podstoliny wystąpiła piękna i utalentowana Urszula Grabowska. Pozostali aktorzy zarówno pierwszoplanowi, jak i drugoplanowi także byli doskonali w swoich rolach. Dzięki fenomenalnym kreacjom aktorskim dialogi były pełne dowcipu, a plan wydarzeń obfitował w humorystyczne sytuacje, które rozśmieszyły każdego widza. Na uwagę zasługują również piękne kostiumy z epoki, ciekawa scenografia oraz oprawa muzyczna, w której wykorzystano kompozycję Piotra Rubika „Oj kot” na podstawie tekstu ludowego.
Wszyscy doskonale się bawiliśmy i bez wątpienia jest to spektakl teatralny, który śmiało możemy polecić każdemu. Dobry spektakl jest w stanie sprawić, że będziesz o nim pamiętał jeszcze długo po jego obejrzeniu. Ma to związek z inteligencją emocjonalną i twórczym myśleniem, które sztuki sceniczne z pewnością w nas rozwijają.
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.