27 września uczniowie szkolnego Koła Biologiczno-Chemicznego wybrali się na wycieczkę do Zakopanego, zorganizowaną przez panią prof. Agnieszkę Michałowską. Celem wycieczki była obserwacja pięter roślinności w Tatrach. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od Doliny Strążyskiej, która prowadzi do ścian masywu Giewontu, co powoduje, że jest jedną z najliczniej odwiedzanych dolin tatrzańskich. Nazwa polany pochodzi od słowa strąga, oznaczającego zagrodę do dojenia owiec. Należy pamiętać, że Dolina Strążyska była kiedyś wypasana, a najstarsze wzmianki o tej dolinie pochodzą z 1605r.
Po długiej wędrówce dotarliśmy do celu, czyli zdobyliśmy szczyt Sarnia Skała
(1377m n.p.m.). Sarnia Skała jest w sezonie turystycznym masowo oblegana przez turystów, gdyż z jej szczytu jest doskonały widok na Giewont, a w drugą stronę na Zakopane.
To miejsce jest również szczególnie interesujące dla botaników i wielbicieli roślin tatrzańskich, bowiem stwierdzono tu występowanie wielu gatunków roślin rzadkich w Polsce m.in. sosna drzewokosa, ostrożeń głowacz, jarząb nieszpułkowy, irga kutnerowa. Jest tu również wiele kwitnących roślin wapieniolubnych: dębik ośmiopłatkowy, dzwonek jednostronny. Rośnie tutaj także wierzba alpejska, omieg kozłowiec, różniec górski
i jaskier alpejski.
Kolejnym etapem naszej wędrowki był powrót Doliną Białego, której flora i fauna jest również bardzo ciekawa. Walory przyrodnicze tej doliny sprawiły, że w 1954r. utworzono tu rezerwat ścisły, z myślą o ochronie głuszców i cietrzewi.
statnią atrakcją tego dnia była wystawa wypchanych zwierząt – wspaniałe dzieło XIX-wiecznego botanika Antoniego Kocyana, którą obejrzeliśmy w Oddziale Muzeum Przyrodniczego TPN w Kuźnicach.
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.