Symbol języka migowego

Wycieczka w Pieniny

02.10.2024

Dnia 1 października 2024 roku uczniowie klasy 3a technika budownictwa, 2D technika aranżacji

wnętrz, 3D technika reklamy udali się na wycieczkę wokół Jeziora Czorsztyńskiego .

Punktami docelowymi były Niedzica, Szczawnica i Czorsztyn.

Uczniowie odwiedzili zamek w Niedzicy, który został zbudowany w latach 1320-1330 przez landgrafów spiskich z rodu Berzeviczych, by strzec traktu handlowego łączącego Węgry z Polską

Z zamkiem w Niedzicy los obszedł się łaskawiej niż z pobliskim zamkiem w Czorsztynie i do dzisiejszych czasów pozostał w nienaruszonym stanie. Obecnie właścicielem Zamku jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Znajduje się tam Dom Pracy Twórczej, w którym wydzielono miejsce na restaurację i mały hotelik. Górne piętra Zamku to część muzealna.

Następnie uczniowie udali się do elektrowni wodnej na Zbiorniku Czorsztyńskim

Zbiornik ten powstał w celu obniżenia kulminacji powodziowych i zwiększenia przepływów minimalnych w Dunajcu i Wiśle, a także wykorzystania energetycznego potencjału wody. Mieści on 232 mln m³ wody, powierzchnia zalewu to 1226 ha, a jego głębokość przed zaporą w normalnych warunkach wynosi 42 m. Zapora w Niedzicy jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną z centralnym uszczelnieniem glinowym. Wysokość zapory: 56 m, długość: 404 m. Zbudowana została z wykorzystaniem 1,7 mln m³ miejscowego żwiru. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna wyposażona w 2 turbiny odwracalne typu Deriaza o mocy nominalnej 2 x 46 MW. Waga jednego hydrozespołu - turbiny wraz z generatorem wynosi 250 t. Budynek elektrowni o kubaturze 171 tys. m³ jest posadowiony 40 m pod ziemią - posiada 7 kondygnacji. Woda doprowadzona jest ze zbiornika do elektrowni dwoma wydrążonymi w skale sztolniami o średnicy 7 m.

Dostępne do zwiedzania z przewodnikiem są pomieszczenia technologiczne elektrowni wraz z urządzeniami do produkcji prądu, a także podziemny tunel - galeria kontrolna zapory poprowadzona w skale, 50 m pod wodą i nasypem zapory.

Kolejnym miejscem była Szczawnica miasto uzdrowiskowe w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. Położona jest nad potokiem Grajcarek, na pograniczu Pienin i Beskidu Sądeckiego.

Późnym popołudniem udaliśmy się jeszcze do Czorsztyna, zwiedzając okolice- jednym z naszych celów był zamek

Można śmiało rzec, że Zamek w Czorsztynie to największa atrakcja miejscowości. Dziś, to tak naprawdę już tylko ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku, które możecie znaleźć na Górze Zamkowej.

Opiekunowie :

Bogumił Woźniak

Ryszard Gut

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.