Wycieczka po srebro do Tarnowskich Gór
W czwartek 23 X 2014 r. uczniowie klas 2 ZSZ oraz I i II technikum udali się do zabytkowej kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Opiekunami wycieczki byli p. M. Junga, P. Dobrzański oraz p. B. Woźniak.
Początki wydobycia sięgają XII wieku. O wydobyciu rud kruszcowych na terenie obecnych Tarnowskich Gór dowiadujemy się z dokumentów księcia Władysława Opolskiego pochodzących z 1247 roku.
Trasa turystyczna rozpoczęła się od prezentacji narzędzi, sprzętów oraz strojów ówczesnych gwarków pracujących w kopalni. W kopalni panuje stała temperatura 10 °C. Trasa turystyczna licząca około 1740 m obejmuje najpiękniejsze i najciekawsze wyrobiska. W ich skład wchodzą komory o charakterystyczny kształcie, układzie geologicznym, chodniki o niezbyt dużej wysokości mogą sprawić trudności, ale czuć w nich atmosferę tamtych czasów. Można zobaczyć ekspozycje dawnych maszyn, kapliczki, gdzie górnicy modlili się każdego dnia, a nawet usłyszeć wybuchy czy głosy krzyczących gwarków.
Początkowo wydobywano ok. 300 kg rocznie, później wraz z postępem technologicznym wydobycie znacznie wzrosło i tak aż do XX wieku.
Zwiedzanie kopali uatrakcyjnił przepływ łodziami ciemnym chodnikiem długości 270 metrów, gdzie temperatura wody ma tylko 4°C. Oprócz podziemnych korytarzy na powierzchni znajduje się Skansen Maszyn Parowych.
Nasz wyjazd po srebro do Tarnowskich Gór mimo niesprzyjającej pogody był udany . Niestety nie udało się zdobyć ani grama cennego kruszca, ale w zamian nieocenione okazały się duże emocje i niesamowite wrażenia z podróży.
Bogumił Woźniak
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.