Po tygodniu praktyk w ramach projektu ”Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo” uczniowie wraz z opiekunem Małgorzatą Jungą spędzali weekend (29-30 marca )w Berlinie.
Celem wycieczki było zapoznanie się z historią, architekturą i kulturą stolicy Niemiec.
1 dzień w Berlinie
Do Berlina przybyliśmy pociągiem, więc mieliśmy okazję zobaczyć jeden z największych i najnowocześniejszych dworców w Europie. Otwarcie dworca odbyło się w 2006 roku na mistrzostwa świata w piłce nożnej.
Po ustaleniu trasy zwiedzania pani przewodnik pokazała nam siedzibę kanclerza Niemiec Angeli Merkel.
Następnie skierowaliśmy się w stronę Parlamentu Niemiec. Jest to budynek łączący starą i nową architekturę. Parlament został odbudowany po zburzeniu Muru Berlińskiego. Zwieńczeniem tego obiektu jest wspaniała kopuła ze szkła i metalu. Udało się nam ją zwiedzić w drugim dniu pobytu w Berlinie.
Nieopodal siedziby niemieckiego parlamentu, gmachu Reichstagu zainteresowała nas forma pomnika ku czci ofiar nazizmu Romów i Sinti.
Zaskoczeniem był świeży kwiat na środku oczka wodnego. Przewodniczka wyjaśniła nam, że życzeniem projektanta było aby na środku znajdował się zawsze świeży kwiat.
Następnie udaliśmy się w stronę Bramy Brandenburskiej. Jedyna brama ,która przetrwała drugą wojnę światową. Niegdyś ta brama dzieliła miasto na część zachodnią i wschodnią. Po upadku muru stała się symbolem jedności Niemiec.
„Zapuszczając się dalej, w centrum Berlina natrafiliśmy na najwspanialszy pomnik ,jaki dotychczas widziałem, pomnik Holokaustu, składający się z 2711 przeróżnej wielkości bloków betonowych ” (relacja Konrada Leśniowskiego)
Te zawężające się betonowe bloki ,pofałdowana powierzchnia podłoża budzą rzeczywiście poczucie osaczenia i zagrożenia.
Nam ,przyszłym budowlańcom podobało się bardzo Europa Center. Jest to przykład nowoczesnej architektury Berlina, ze szkła i metalu.
Pyszny obiad zjedliśmy w dzielnicy tureckiej na Kreuzbergu. Po tym posiłku udaliśmy się metrem do Muzeum Techniki. Najbardziej spodobała się nam tam wystawa „Spektrum”, która w bardzo ciekawy sposób wyjaśniała tajniki fizyki, elektrotechniki i astronomii.
„Wieczorem pani Junga zabrała nas na zakupy do Primarku i na nocną przejażdżkę po Berlinie. Dzień zakończył się w nieziemsko wygodnych łóżkach w naszym hotelu” (relacja Konrada)
2 dzień
Następnego dnia wypoczęci i po obfitym śniadaniu udaliśmy się w kierunku najdłuższego odcinka Muru Berlińskiego do tak zwanej East Side Galerii. Na murze długości 1300 metrów znajduje się 106 Graffiti wybitnych artystów z całego świata.
Potem wsiedliśmy do autobusu nr 100,którego trasa przebiega wzdłuż wielu historycznych budowli. Z perspektywy autobusu dwupiętrowego oglądaliśmy Aleaxanderplatz, Zegar czasu, Wieżę Telewizyjną, Wyspę Muzeów, Uniwersytet Humbolta i wiele innych zabytków.
Ostatnim punktem programu był wyjazd windą na kopułę szklaną na Reichstagu. Niesamowite wrażenia. Warto przyjechać do Berlina jeszcze raz.
Opracowali: uczniowie klasy III a i III b
Projekt „Praktyki w krajach Unii Europejskiej inwestycją w przyszły sukces zawodowy”.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.