Symbol języka migowego

Śwęto Niepodległości

09.11.2013
Śwęto Niepodległości  1
  Uczniowie  uczcili  95 rocznicę odzyskania niepodległośći przez Polskę

Jak co roku w przeddzień Święta Niepodległości, obejmujemy refleksją historie odradzania się wolnej Polski. O wydarzeniach okresu odzyskiwania niepodległości opowiadały nam wspomnienia Sylwestra Stawarza przeplatane pieśniami legionowymi.

Sylwester Stawarz  absolwent bocheńskiego gimnazjum. Był on jednym z licznej rzeszy uczniów, absolwentów i profesorów, którzy po wybuchu pierwszej wojny światowej zaciągnęli się do tworzonych w austriackiej armii Legionów Polskich. Najwięcej bochniaków znalazło się w drugim pułku legionów, przekształconym następnie w drugą brygadę karpacką. Walczyli w kompaniach 9, 10 i 11 batalionów Kazimierza Fabrycego, przechodząc szlak bojowy od Rusi Zakarpackiej przez przełącz Pantyrską do doliny Bystrzycy na huculszczyźnie, szlak zwany późniejDrogą Legionów.

Wielu z nich już w szeregach Armii Polskiej broniło młodego państwa polskiego przed sowiecką agresją w roku 1920.

Fragmenty pamiętnika Sylwestra Stawarza pozwoliły nam poznać historię widzianą
z perspektywy młodego chłopaka, świadka i uczestnika tamtych wydarzeń historycznych. Dzięki temu mogliśmy lepiej poczuć atmosferę czasu odzyskiwania niepodległości i ich znaczenie dla ludności polskiej.

Śwęto Niepodległości 2

Śwęto Niepodległości 3

Śwęto Niepodległości 4

Śwęto Niepodległości 5

Śwęto Niepodległości 6

Śwęto Niepodległości 7

Śwęto Niepodległości 8

Śwęto Niepodległości 9

Zdjęcia Kamil Bienias II a

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.