Symbol języka migowego

Mam haka na raka

08.02.2014
Mam haka na raka 4
 Już po raz siódmy uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Konarskiego nr 2 w Bochni zaangażowali się w akcję „Mam haka na raka”, której głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat nowotworów. Tematem tegorocznej kampanii są „Chłoniaki”

 

 

 

 Już po raz siódmy uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Konarskiego nr 2 w Bochni zaangażowali się w akcję „Mam haka na raka”, której głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat nowotworów. Tematem tegorocznej kampanii są „Chłoniaki”

Chłoniaki są to choroby nowotworowe, w których następuje nieprawidłowy wzrost komórek układu limfatycznego (chłonnego). Podobnie jak inne nowotwory, chłoniaki są chorobą komórek organizmu. Komórki w różnych częściach ciała działają w inny sposób, ale wszystkie naprawiają się i rozmnażają w ten sam sposób. Normalnie, komórki dzielą się w organizmie w sposób uporządkowany i kontrolowany. Jeśli jednak z jakiegoś powodu proces ten wymyka się spod kontroli i komórki zaczynają dzielić się i wzrastać, bez zachowania jakiegokolwiek porządku, formując się w  jedną lub więcej grup węzłów chłonnych, tworzą w ten sposób chłoniaka. Chłoniak wywodzi się z limfocytów i powstaje w wyniku sekwencji zmian dotyczących genów i białek w komórce. Chłoniaki mogą umiejscawiać się w węzłach chłonnych i każdej innej tkance oraz narządzie, co odróżnia chłoniaki od innych nowotworów.

Dotychczas nie udało się ustalić konkretnych działań, które mogą uchronić przed chłoniakami. Powinno się jednak zwracać szczególną uwagę na regularną aktywność fizyczną, dbanie o jakość wody oraz pokarmów, które spożywamy. Szczególną uwagę należy zwracać na niezwłoczne i prawidłowe rozpoznanie, dlatego nie należy lekceważyć objawów, które nie są w sposób oczywisty związane z jakąś znaną przyczyną.

Najczęstszym z pierwszych objawów chłoniaka jest niebolesne powiększenie węzła lub węzłów chłonnych w jednym obszarze ciała, na przykład szyi, pach lub pachwin. U niektórych osób występują też dodatkowe objawy, które są bezpośrednio związane z rodzajem chłoniaka.

Pamiętajmy więc, że najważniejsze w walce z nowotworami jest im zapobieganie, a jeżeli już zachorujemy to ich wczesne zdiagnozowanie i leczenie. To my sami możemy rozpoznać pierwsze objawy, które powinniśmy skonsultować z lekarzem. Razem przeciwdziałajmy nowotworom.

Możesz nas znaleźć po adresami internetowymi:

www.facebook.com/Geodeciwalczazchloniakiem


Mam haka na raka 2\Mam haka na raka 3

Mam haka na raka 4

Mam haka na raka 5

Mam haka na raka 6

Mam haka na raka 7

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.