Krakowski Dzień GIS 2013 czyli o mapach jutra
W ostatnią środę klasy: Id i IVd uczestniczyły w krakowskich obchodach Gis Day na Uniwersytecie Jagielońskim.
Dzień ten obchodzony jest na całym świecie od 1987 roku. GIS Day (Dzień GIS) to święto użytkowników oraz pasjonatów Systemów Informacji Geograficznej (Geographic Information Systems, GIS). W tym dniu organizowane są specjalne prezentacje, warsztaty i pokazy mające na celu przybliżyć istotę GIS.
Nasi uczniowie: Agnieszka Duda (kl IIId) oraz Kamil Sowiński (IVd) zdobyli wyróżnienia w konkursie fotograficznym pt: "Zmieniający się świat". Ich prace mogliśmy oglądać na przygotowanej przez organizatorów wystawie.
Uczestniczyliśmy w bardzo ciekawych wykładach:
- Nowe metody pomiarowe oraz geowizualizacji
- Rozszerzona rzeczywistość w architekturze
- Mapa - nie/rzeczywistość reprezentacji. Mapa a sztuki piękne
- Miasto jako plansza do gry: geolokalizacja a rozgrywka
- Geowizualizacja Tatr podczas maksimum ostatniego zlodowacenia
Klasa IVd uczestniczyła w specjalnym spotkaniu z doradcami zawodowymi z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, poświęconym temu, jak przygotować się do wejścia na rynek pracy pt. „Zanim porozmawiasz z pracodawcą”.
W przerwie zwiedzaliśmy wystawę prac uczniów i studentów pt. „Zmieniający się świat” oraz wystawę stanowiącą swego rodzaju podróż w czasie „Mapy wczoraj, dziś i JUTRO” na której eksponatami, oprócz archiwalnych map (nie tylko papierowych) były również współczesne mapy cyfrowe, tyflomapy (mapy dla niewidomych), modele 3D oraz symulatory, czy też cyfrowe wizualizacje danych przestrzennych.
Tematyka tegorocznego spotkania uzmysłowiła nam, że przestrzeń wokół nas naszpikowana jest różnymi „czujnikami”, które nieustannie badają przestrzeń. Granica miedzy światem wirtualnym, a rzeczywistością w zasadzie już się zatarła. Już teraz mamy do czynienia z literaturą lokacyjną, czy filmami lokacyjnymi (w zależności gdzie jesteśmy po zalogowaniu się mamy dostęp do filmów/literatury dotyczących tego rejonu). Jednym słowem wszyscy czy tego chcemy czy nie, żyjemy w gęstej zupie geoinformacji.
Zachęcamy też do przetestowania przygodowych gier geolokalizacyjnych dostępnych jako aplikacje na telefon: FourSquare (debiut 2009 r.) oraz GeoGuessr (debiut: maj 2013r.; zainspirowana: Google Street View) – oprócz zabawy i rywalizacji są one potężnym źródłem informacji o otaczającym nas świecie.
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.