Symbol języka migowego

II miejsce dla Zespołu Szkół Nr 2 w Bochni w konkursie „Gospodarka Obiegu Zamkniętego - Lider Małopolski w kategorii szkoły”

27.06.2024
Uczniowie wraz z opiekunem i organizatorami konkursu „Gospodarka Obiegu Zamkniętego - Lider Małopolski w kategorii szkoły”
odbieraja nagrody.
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

II miejsce dla Zespołu Szkół Nr 2 w Bochni w konkursie „Gospodarka Obiegu Zamkniętego - Lider Małopolski w kategorii szkoły”

 

Zespół Szkół Nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Bochni zajął II miejsce w  III edycji konkursu „Gospodarka Obiegu Zamkniętego - Lider Małopolski w kategorii szkoły” . Konkurs został ogłoszony przez Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości - Instytucję Województwa Małopolskiego.

GOZ – gospodarka obiegu zamkniętego jest modelem wytwarzania, konsumpcji i przetwarzania opartym na racjonalnym wykorzystywaniu surowców, produktów i energii, a także na minimalizowaniu negatywnego oddziaływania na środowisko zgodnie z zasadami: ogranicz, użyj ponownie, odzyskaj.

Wysokie miejsce w konkursie Szkoła uzyskała za przeprowadzenie szeregu działań wpisujących się w założenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego, które w szkole były realizowane pod wspólnym hasłem: „GOZ  - jak realizować w codziennym życiu”.

Działania realizowali uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Bochni kształcący się w zawodach technik architektury krajobrazu i technik urządzeń  systemów energetyki odnawialnej, pod opieką nauczycieli uczących w tych zawodach – Pani Natalii Paproty, Nadii Klimek,  Mirosława Koźbiała.

Prowadzący działania uczniowie i nauczyciele wykorzystywali nabytą przez nich wiedzę i umiejętności zawodowe w zakresie ekologicznego kształtowania przestrzeni i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Działania często realizowano we współpracy z doradcą ds. klimatu i środowiska ze Starostwa Powiatowego w Bochni oraz innymi szkołami i instytucjami, w tym ze Starostwem Powiatowym w Bochni.

W ramach projektu zrealizowano m. in. następujące działania:

  1. lekcje prośrodowiskowe, :
  • prezentacja projektów różnych typów ogrodów deszczowych możliwych do wykonania w ogródkach przydomowych oraz urządzeń z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii, omówienie zasad ich działania i korzyści z ich wykorzystania oraz wpływu na środowiskopodczas Pikniku Ekologicznego na rynku bocheńskim;
  • zajęcia w ramach projektu „Kształtowanie Przestrzeni” we współpracy z Izbą Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, podczas których poruszano tematy związane ze zrównoważonym rozwojem, budownictwem ekologicznym, wykorzystaniem ekologicznych materiałów budowlanych, odzyskiemmateriałów budowlanych, pro środowiskowym podejściem do projektowania przestrzeni publicznych, ekologicznych miast przyszłości;
  • lekcje terenowe odnoszące się do zagadnień związanych z rewitalizacją terenów poprzemysłowych, miejskich np.: wycieczki do terenów rezerwatu przyrody Bonarka, Kazimierz w Krakowie.
  1. Zajęcia terenowe
  • w arboretum w Bolestraszycach, ogrodach botanicznych, ogrodach pokazowych, szkółkach roślin;
  • podczas corocznej akcji sprzątania świata – w ostatnim roku również na terenie Puszczy Niepołomickiej - w ramach akcji „Wszystkie śmieci są nasze!” we współpracy z Starostwem Powiatowym w Bochni;
  • podczas corocznych targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX w Kielcach ENERETAB w Bielsku-Białej.
  1. Warsztaty
  • tworzenie makiet dydaktycznych ogrodów z materiałów z odzysku;
  • tworzenie dekoracji, ozdób z wykorzystaniem materiałów ekologicznych ( suche bukiety, dekoracje z elementów roślinnych pochodzących z natury) - lekcje florystyki;
  • coroczny szkolny „Dzień Krajobrazu”.
  1. Projekty artystyczne
  • konkurs plastyczny „Mój krajobraz”, mający na celu zwrócenie uwagi młodzieży na piękno i różnorodność najbliższego otoczenia (swojej miejscowości, gminy, powiatu);
  • udział młodzieży w ogólnopolskich konkursach organizowanych przez wydział architektury Politechniki Krakowskiej:  „Zaprojektuj ogród deszczowy”, „Miejsce Spotkań”  oraz przez Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP „Widzialni niewidzialni”, „Kiedyś w przyszłości”.

Gratulujemy uczniom i nauczycielom.

Galeria zdjęć

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.