Symbol języka migowego

Gis Day na PK w poszukiwaniu wody...

19.11.2011
       16 listopada 2011 r. klasa I d wraz z opiekunami: Panią Barbarą Cepak, Katarzyną Ćwiąkała i Martą Stadnicką wzięła udział w GIS Day (Dzień GIS) 2011.   GIS Day  to święto użytkowników oraz pasjonatów Systemów Informacji Geograficznej (ang. Geographic Information Systems). 16 listopada organizowane były  na całym świecie specjalne prezentacje,warsztaty i konkursy mające na celu przybliżenie istoty GIS.

 

 

    16 listopada 2011 r. klasa I d wraz z opiekunami: Panią Barbarą Cepak, Katarzyną Ćwiąkała i Martą Stadnicką wzięła udział w GIS Day (Dzień GIS) 2011.

    GIS Day to święto użytkowników oraz pasjonatów Systemów Informacji Geograficznej (ang. Geographic Information Systems). 16 listopada organizowane były  na całym świecie specjalne prezentacje, warsztaty i konkursy mające na celu przybliżenie istoty GIS.

Tegorocznym gospodarzem GIS Day był Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej, a hasłem przewodnim imprezy W poszukiwaniu wody ...

      Sesja w której uczestniczyliśmy(dla szkół ponadgimnazjalnych) składała się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej.

     W pierwszej części wysłuchaliśmy wykładów i prezentacji  poświęconych zastosowaniom technik GPS/GIS  w meteorologii, klimatologii, hydrologii oraz gospodarce wodnej.

1. Podziemne rzeki

     Wykładowca opowiedział nam jak zmienia się stan wód podziemnych w ciągu roku. Najciekawsze w tej prezentacji było przedstawienie metody z wykorzystaniem barwników fluorescencyjnych, dzięki którym dowiadujemy się jak i ile przepływa wody w danej rzece.

 

2. Zmiany zasięgu lodowców na Spitsbergenie 

      Dowiedzieliśmy się, że lodowce zmniejszają swoją grubość i zasięg poprzez cielenie się lodowców (cielenie się lodowca  to proces odłamywania się fragmentów lodowca, w wyniku którego powstają góry lodowe.). Dla poznania ewolucji lodowców niezbędne są precyzyjne pomiary ich kształtów oraz topografii powierzchni lodu. Dzięki zdjęciom lotniczym możemy zobaczyć zasięg tych lodowców.

 

3. Powodzie historyczne w Krakowie

Ciekawym elementem tej prezentacji było przedstawienie miejsc występowania w Krakowie znaków wielkiej wody (trwały sposób oznaczania wysokościowego poziomu wody).

 

Gis Day na PK w poszukiwaniu wody...

Gis Day na PK w poszukiwaniu wody... 2

       

Najbardziej wyczekiwanym punktem spotkania był konkurs pt. "Zostań mistrzem Hydrologii" polegający na obejrzeniu i wysłuchaniu krótkich opisów i animacji o rzekach, jeziorach i fontannach występujących w Polsce.

    Pierwsze miejsce w konkursie zajął nie kto inny - jak 3 osobowy zespół chłopców z I d reprezentujący naszą szkołę, który zdobył 46/49 pkt. Zwycięzcy obdarowani zostali gromkimi brawami, dyplomami i upominkami od organizatorów.

Gis Day na PK w poszukiwaniu wody...

     

    W tej części spotkania zdobywczyni II miejsca w konkursie "Wodoposzukiwacze - GIS Day 2011" Gosia Bienias z klasy II d opowiedziała publiczności o swojej pracy oraz odebrała zasłużoną nagrodę i dyplom. 

Gis Day na PK w poszukiwaniu wody... 3

       

        Ostatnim punktem spotkania były warsztaty komputerowo - terenowe pt. Jak zaplanować wycieczkę. Nauczyliśmy się jak wprowadzać do urządzenia GPS/GIS współrzędne danego punktu. Podzieleni na grupy wyszliśmy w teren i GPS doprowadził nas do wybranego celu.

 

                                                                                                        Patrizia Frontczak – kl.  I d

 

Gis Day na PK w poszukiwaniu wody... 4

Gis Day na PK w poszukiwaniu wody... 5

Gis Day na PK w poszukiwaniu wody...

Gis Day na PK w poszukiwaniu wody... 6

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.