Nasza przygoda z GIS Day skupiła się na wykładach, które budziły w nas mieszane uczucia, od skrajnej nudy do okrzyków zdziwienia, które były wzbudzane w nas poprzez osiągnięcia współczesnej technologii ukazane na wykładach.
Pierwszym przedmiotem, który niewątpliwie przykuł naszą uwagę był skaner naziemny, potrafiący odtworzyć obraz otoczenia w 3D z ogromną dokładnością i szybkością (blisko 1 milion pkt./s!). Urządzenie to służy m. in. do monitoringu odkształceń budynków, obliczania mas ziemnych, czy nawet tworzenia animacji i programów, w których możemy wirtualnie pospacerować po różnego typu obiektach. By pomóc zrozumieć wszystkim wspaniałość tego urządzenia, podczas wykładu zeskanowano słuchających wykładu. Po tym procesie na ekranie wyświetlającym slajdy ukazał się projekt auli wraz z zasiadającymi w niej ludźmi. Wywołało to spore poruszenie i podziw wśród słuchających, również w naszej grupie nie brakowało emocji. Wykładowca opowiedział nam także ciekawostkę – pewna aktorka zeskanowała tym urządzeniem własne nogi, by następnie zrobić z nich odlew i ubezpieczyć je na milion dolarów.
Podczas krótkich wystąpień dziekana Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH i Koła Naukowego Geodetów zdążyliśmy ochłonąć, a wtedy naszym oczom ukazał się niewątpliwie najciekawszy element całych wykładów. Była to kamera termowizyjna. Tworzenie obrazu polega na rejestracji przez kamerę promieniowania emitowanego przez obserwowany obiekt, a następnie przetworzeniu na kolorową mapę temperatur. System termowizyjny jest rodzajem termometru, który pozwala mierzyć temperaturę na odległość w wielu miejscach jednocześnie. Zastosowanie praktyczne dla kamery termowizyjnej jest wykrywanie wilgoci w budynkach. Obecność wody w mikroporach materiału budowlanego powoduje pogorszenie jego właściwości izolacyjnych, zdolności do wypromieniowania ciepła, a więc i temperatury na powierzchni. Ułatwia lokalizację zawilgoceń w płaskich stropodachach i lokalizację miejsc przecieków.
Nas najbardziej zainteresowało jednak zastosowanie kamer termowizyjnych w kryminalistyce do odnajdywania zbiegów, uciekinierów. Nie potrzebuje ona do pracy światła, reaguje jedynie na ciepło otoczenia. Kompletnie nie rozumieliśmy na jakiej zasadzie działa ta kamera, a czarną magią okazał się wzór (przyp. red. Prawo Plancka), na podstawie którego urządzenie to działa. Cała ta niepewność zniknęła, gdy wykładowca skierował kamerę na widownię. Każdy mógł zobaczyć świat „oczami węża”, co było na pewno bardzo zabawne.
Zapytacie: jak węże "widzą" ciepło? Otóż, gdy myślimy o tym, że ktoś ma w sobie coś z węża, mamy na myśli raczej cechy charakteru, w domyśle chytrość albo przebiegłość. Okazuje się jednak, że patrząc na otoczenie kamerą termowizyjną mamy z wężem więcej wspólnego, niż by nam się wydawało. My mamy przy oku kamerę, a gad ten gen, który odpowiada za to, że czuje on ciepło.
To ten gen umożliwia wężom wyczuwanie zdobyczy na odległość i polowanie w ciemności, to dzięki niemu węże "widzą" obraz porównywalny z tym, który daje nam kamera termowizyjna, są w stanie wyczuć mysz lub wiewiórkę z odległości metra.
Termiczny obraz ofiary /Julius Lab at UCSF
Następnym ciekawym punktem GIS Day były wykłady – pierwszy o Katedrze Ochrony Terenów Górniczych, Geoinformatyki i Geodezji Górniczej, na którym objaśniano metody pomiaru i tworzenie map cyfrowych w różnego typu kopalniach i tunelach, oraz drugi – Geodezji inżynieryjno-Przemysłowej, zajmującej się obsługą budowy obiektów budowlanych, obsługą inżynierii lądowej (budowa dróg i autostrad), kontrolą kształtów obiektów powłokowych, pomiarami kolejowymi i kontrolą geometrii urządzeń. Ten dział geodezji wykorzystuje wspomnianą wcześniej termowizję.
Po przeniesieniu się na inny blok wysłuchaliśmy wykładów podczas których twórcy technologii oraz idei GIS dzielili się swoimi osiągnięciami oraz przedstawiali perspektywy rozwoju. Do najciekawszych należały te związane z ochroną przeciwpowodziową, lotniczym monitoringiem zdarzeń kryzysowych oraz ruchów lodowców.
Za zamieszczone poniżej zdjęcia dziękujemy AGH – Katedrze Geoinformacji, Fotogrametrii i Teledetekcji Środowiska.
Za zdjęcia dziekujemy Łukaszowi Beluchowi (AGH).
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.