Symbol języka migowego

Geodezja górnicza w kopalni soli

03.02.2016
Geodezja górnicza w kopalni soli 4
  Zajęcia z działu „Prace geodezyjne w budownictwie podziemnym i górnictwie” geodeci odbyli w Kopalni Soli w Bochni.

GEODEZJA GÓRNICZA W PRAKTYCE

 

            W związku z omawianym działem na geodezji inżynieryjnej „prace geodezyjne w budownictwie podziemnym i górnictwie”, 11 stycznia b.r. wybraliśmy się na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. Na miejscu spotkaliśmy się z Panem Andrzejem Kawalcem oraz Panem Krzysztofem Topolskim, którzy z chęcią opowiedzieli nam o kopalni i swojej pracy.

            Dowiedzieliśmy się, że bocheńska kopalnia jest czwartą najstarszą kopalnią na świecie, która liczy około 760 lat. Górniczy – mierniczy (bo tak nazywana jest osoba, która wykonuje pomiary w kopalni) opowiadał nam jak ciężka i niebezpieczna bywa ich praca i jak radzą sobie w trudnych warunkach.

            W górnictwie używają metod takich jak metoda wliczeniowa oraz metoda Weissbach’a. Do pomiarów potrzebne są trzy osoby: do instrumentu, do łaty bądź lustra oraz osoba odpowiedzialna za dobre oświetlenie. Zadaniami górniczych – mierniczych są między innymi projektowanie otworów wiertniczych czy tworzenie przekrojów podłużnych i poprzecznych.

            W trakcie prezentacji widzieliśmy dużo ciekawych zdjęć przedstawiających wykonywane prace w kopalni. Dowiedzieliśmy się również, że każdy z pracowników musi mieć odpowiedni strój roboczy, ponieważ niektóre materiały ubrań mogą stwarzać zagrożenie dla ich życia. Zajrzeliśmy do archiwum, gdzie zobaczyliśmy stare mapy, które  zostały wykonane przez pracowników kopalni wiele lat temu.

            Po wykładzie zjechaliśmy do kopalni, aby ćwiczyć pomiary w praktyce. Nauczyliśmy się poziomować instrument pod punktem geodezyjnym, a także dokonywać odczytów na łacie kodowej.

            Pod koniec wycieczki nasi przewodnicy zaprowadzili nas do budynku, w którym znajdował się wyciąg parowy z 1909 roku. Z Zaciekawieniem obserwowaliśmy jego pracę, podczas gdy górniczy – mierniczy opowiadał jak działa ta maszyna i na czym polegał trud pracownika nadzorującego wyciąg parowy.

            To była bardzo ciekawa i cenna lekcja z geodezji górniczej. Dzięki tym zajęciom przekonaliśmy się, że nauka geodezji może być praktyczna i wcale nie musi ograniczać się do szkolnej sali.

Marlena Wełna

Uczennica klasy IIIc

Składamy serdeczne podziękowania Panu Andrzejowi Kawalcowi oraz Panu Krzysztofowi Topolskiemu z działu mierniczo-geologicznego za przeprowadzenie praktycznej lekcji w trakcie której podzielili się z uczniami swoja wiedzą i ogromnym doświadczeniem z zakresu geodezji w budownictwie podziemnym i górnictwie. Składamy również podziękowania Prezesowi Kopalni Soli w Bochni za wyrażenie zgody na organizację zajęć.

Geodezja górnicza w kopalni soli 2

Geodezja górnicza w kopalni soli 3

Geodezja górnicza w kopalni soli 4

Geodezja górnicza w kopalni soli 5

 

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.