Symbol języka migowego

„Lekcja z ekspertem” – zasady urządzania lasu

27.10.2011
  W dniu 19.10.2011 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie  z Panem Janem Saferną pracującemu w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe Nadleśnictwo Brzesko z siedzibą w Bochni.     W spotkaniu z naszym specjalistą„do spraw lasu” - w ramach cyklu "Lekcja z ekspertem..." na którą zapraszamy specjalistów z rożnych dziedzin technicznych, wzięła udział klasa geodezyjna: I d, w ramach lekcji Geodezja w gospodarce nieruchomościami. &n

 

      W dniu 19.10.2011 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie  z Panem Janem Saferną pracującemu w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe Nadleśnictwo Brzesko z siedzibą w Bochni.

     W spotkaniu z naszym specjalistądo spraw lasu” - w ramach cyklu "Lekcja z ekspertem..." na którą zapraszamy specjalistów z rożnych dziedzin technicznych, wzięła udział klasa geodezyjna: I d, w ramach lekcji Geodezja w gospodarce nieruchomościami.

     Tematem spotkania były zagadnienia dotyczące zasad urządzania lasu oraz najważniejsze dokumenty i mapy wykorzystywane w Nadleśnictwach.

      W pierwszej części spotkania nasz ekspert zaznaczył, iż las jest to najcenniejszy element środowiska naturalnego. Podstawą urządzania lasu jest dokument: Plan Urządzania Lasu. Sporządza się go raz na 10 lat. Zawiera informacje ile maksymalnie można pozyskać drewna z nadleśnictwa, w jaki sposób można go pozyskać oraz ile miejsc należy zalesić – aby gospodarowanie lasem było zrównoważone. Ten najważniejszy dokument gospodarki leśnej sporządza  specjalna grupa ludzi zwana Biurem Urządzania Lasu we współpracy z leśniczymi, a opiniuje go Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Po 10 latach Plan jest rozliczany, a wiec oceniana zostaje praca leśniczego.

     W kolejnej części spotkania jak przystało na geodetów oglądaliśmy i omawialiśmy mapy obszarów leśnych przyniesione przez naszego gościa. Były to m.in.:

  1. Mapa przeglądowa drzewostanów Nadleśnictwa Brzesko (wykonana w skali 1:25000, zawiera informacje dotyczące położenia lasów państwowych i prywatnych + treść mapy zasadniczej)
  2. Mapa obszaru terytorialnego
  3. Mapa siedlisk (siedlisko to zespół czynników klimatycznych, wodnych, glebowych – wpływających na warunki życia lasu; mapa ta mówi nam jakie jest w danym rejonie podłoże)
  4. Mapa projektowanych cięć rębnych i gruntów leśnych nie zalesionych
  5. Mapa zagrożeń środowiska leśnego i ochrony lasu (zawiera informacje o miejscach szczególnie narażonych na występowanie szkodników np. korników które atakują lasy, które w konsekwencji usychają)
  6. Mapa ochrony przeciwpożarowej (zawiera informację o punktach poboru wody, drogach przeciwpożarowych, bazach sprzętu pożarniczego, hydrantach)
  7. Mapa zagospodarowania turystycznego i potencjalnych walorów edukacyjnych (informacje o leśniczówkach, rezerwatach, grodziskach, punktach widokowych, szlakach turystycznych i ścieżkach rowerowych).

 

     Po zapoznaniu się z różnorodnością i treścią map obszarów leśnych analizowaliśmy pod okiem naszego specjalisty opis taksacyjny (dane inwentaryzacyjne Planu Urządzenia Lasu, obejmujące charakterystykę lasów i gruntów).

Ekspert zapoznał nas też z podstawowymi pojęciami związanymi z leśnictwem:

  •  pierśnica,
  • miąższość,
  • wiatrołom,
  • grubizna i drobnica….

     Dowiedzieliśmy się również, iż Nadleśnictwo Brzesko składa się z dwóch obrębów: Bochnia i Brzesko. Ogólna powierzchnia nadleśnictwa wynosi ok. 7 tys ha. Najpowszechniejszymi gatunkami na tych terenach są: sosna, jodła, buk i dąb.

W Nadleśnictwie Brzesko mamy następujące rezerwaty:

  1. "Kamień Grzyb"w Połomiu Dużym (chroniona buczyna karpacka, forma skalna z piaskowca istebniańskiego o osobliwym kształcie grzyba,),
  2. „Panieńska Góra”w Wielkiej Wsi (chroniony storczyk blady i purpurowy),
  3. „Kamionna”na terenie wsi Kamionna i Bełdno (chroniona buczyna karpacka),
  4. „Bukowiec”w miejscowości Tymowa (chroniony bluszcz kwitnący).

„Lekcja z ekspertem” – zasady urządzania lasu

 

„Lekcja z ekspertem” – zasady urządzania lasu

 

„Lekcja z ekspertem” – zasady urządzania lasu

 

„Lekcja z ekspertem” – zasady urządzania lasu

 

„Lekcja z ekspertem” – zasady urządzania lasu

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.