Symbol języka migowego

„Lekcja z ekspertem” – fotografia

16.04.2012
„Lekcja z ekspertem” – fotografia 4
       W dniu 03.04.2012 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie  z Panem Grzegorzem Stodolnym, absolwentem Akademii Fotografii w Krakowie, który pracuje i jest z zamiłowania fotografem.     W spotkaniu z naszym specjalistą „do spraw fotografii” - w ramach cyklu "Lekcja z ekspertem...", na którą zapraszamy specjalistów z rożnych dziedzin technicznych, wzięła udział klasa geodezyjna: II d, w ramach lekcji Fotogrametr

 

 

     W dniu 03.04.2012 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie  z Panem Grzegorzem Stodolnym, absolwentem Akademii Fotografii w Krakowie, który pracuje i jest z zamiłowania fotografem.

     W spotkaniu z naszym specjalistądo spraw fotografii” - w ramach cyklu "Lekcja z ekspertem...", na którą zapraszamy specjalistów z rożnych dziedzin technicznych, wzięła udział klasa geodezyjna: II d, w ramach lekcji Fotogrametria.

     W pierwszej części spotkania został przedstawiony rys historyczny fotografii.

Oto jesteśmy u źródeł fotografii, cofnięci o niemal pięć wieków wstecz: gdzieś około roku 1500  Leonardo da Vinci kładzie fundamenty pod gmach fotografii. Opisuje urządzenie nazwane camera obscura (z łac. ciemna skrzynka), jestto właściwie aparat fotograficzny.

   W roku 1826 wykonano pierwsze zdjęcie. Ciekawostką jest zawartość danej fotografii, otóż, przedstawia ona zamazany obraz dachu stodoły i rosnącej nieopodal gruszy razem z gołębnikiem.

     W 1888r. firma Kodak (nazwa firm oznacza po prostu dźwięk migawki) wynalazła pierwszy seryjny aparat.

    W drugiej części spotkania omówiona została budowa aparatu, ich rodzaje oraz parametry.

    W trzeciej części pt. Jak fotografować? omówione zostały różne techniki fotografowania, „triki”, cenne wskazówki i inspiracje…

     Skupiliśmy się przede wszystkim na: portretach, fotografii sportowej i krajobrazu, zdjęciach wodospadów i błyskawic, zdjęciach nocnych ( np. gwiazd). W tej części poznaliśmy również zasady kadrowania i „czytania zdjęcia”.

    W ostatniej części spotkania nasz gość w niezwykle ciekawy sposób przedstawił nam jak postępował rozwój fotografii na świecie i jakim modom ulegała fotografia na przestrzeni wieków.

  1. Zdjęcia historyczne. Tendencja do upiększania się na zdjęciach nie jest domeną naszych czasów (dziś obróbka w Photoshop), retusz na zdjęciach historycznych był podstawą. Mało kiedy głowa i korpus należały do jednej osoby.
  2. Fotografia reporterska – najważniejsze w niej było, by nacisnąć spust migawki w decydującym momencie, by zdjęcie „złapało dramatyzm”.
  3. Fotografia wojenna – czyli reportaże z frontu, czy zdjęcia propagandowe. I tu ukazuje fotografia swą niezwykłą siłę pokazując obrazy wojny i cierpiących cywilów.
  4. Po wojnie nastąpiły tendencje łagodzące – zdjęcie lekkie np. uśmiechniętych dzieci, portrety rodzinne.
  5. „Dziwolągi” -  nastąpiła moda na zdjęcia pokazujące różnice, dzięki temu swat zobaczył ludzi innych.
  6. „Snapshot”– najnowszy trend polegający na robieniu zdjęć wszystkiemu temu, co przykuje naszą uwagę np. przechodzeń w kolorowej kurtce.

 

         Chińskie przysłowie mówi, że: „jeden obraz znaczy więcej niż tysiąc słów”… i faktycznie wynalezienie fotografii przyrównywano do wynalezienia kolei  - obie zrewolucjonizowały świat i dają szybki przekaz informacji.

„Lekcja z ekspertem” – fotografia

„Lekcja z ekspertem” – fotografia 2

„Lekcja z ekspertem” – fotografia 3

„Lekcja z ekspertem” – fotografia 4

 

 

 

 

 

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.