Olimpiada PCK

09.11.2010
Olimpiada PCK 2
      W naszej szkole Dnia 22.10.2010 odbył się szkolny etap Olimpiada promocji zdrowego stylu życia pod patronatem PCK. Celem olimpiady jest wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do ochrony i doskonalenia zdrowia

Olimpiada PCK 2W naszej szkole Dnia 22.10.2010 odbył się  szkolny etap Olimpiada promocji zdrowego stylu życia pod patronatem PCK. Celem olimpiady jest wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do ochrony i doskonalenia zdrowia poprzez:

1. rozbudzanie zainteresowania własnym zdrowiem i problematyką prozdrowotną;
  2. prowadzenie edukacji dot. czynników zagrażających zdrowiu oraz sposobów ochrony zdrowia;
  3. inspirowanie młodzieży do podejmowania na terenie szkoły lub poza nią różnych działań promujących zdrowy styl życia.

Ważność olimpiady podkreślają wyniki badań które wskazują na to  że u 30-40 % badanej młodzieży występuje mała aktywność ruchowa w czasie wolnym, której towarzyszy zbyt długie oglądanie telewizji, a u około 41 % - niedobory spożycia mleka i u 55-70 % - niedobory spożycia warzyw i ciemnego pieczywa. Z kolei u 40-50% badanej populacji młodzieży wykazano nadmierne spożycie słodkich produktów, a u 30 % - potraw typu "fast food", przy czym 37 % młodzieży charakteryzował niedostatek higieny jamy ustnej. Dane zebrane w trakcie powyższych badań świadczą również o tym, że u około 20 -40% młodzieży w wieku dojrzewania występują również inne zachowania niosące ryzyko dla zdrowia takie jak używanie substancji psychoaktywnych - w tym tytoniu i alkoholu - oraz zbyt wczesna inicjacja seksualna. Stwierdzono ponadto, że powyższe nieprawidłowości są częstsze u chłopców niż u dziewcząt, a u obu płci nasilają się z wiekiem oraz występują częściej u młodzieży żyjącej w miastach niż na wsi. Reasumując, powyższe dane wskazują wyraźnie na potrzebę prowadzenia działań w kierunku zmiany zachowań zdrowotnych młodzieży.

Do etapu rejonowego zakwalifikowała się Gabriela Węgrzyn z klasy III d gratulujemy i życzymy  dalszych  sukcesów.