Laboratorium PK

 

Uczniowie klasy I a technik budownictwa brali udział w zajęciach laboratoryjnych w Instytucie Materiałów i Konstrukcji Budowlanych Politechniki Krakowskiej. W trakcie zajęć uczniowie zobaczyli różne laboratoria i uczestniczyli w badaniu różnych materiałów stosowanych w budownictwie.

Na początek sprawdziliśmy wytrzymałość stali zbrojeniowej i strun stalowych. Uczniowie mogli zobaczyć jak reaguje stal w trakcie rozciągania, a następnie jak stal zachowuje się w gotowej belce ze strunobetonu w trakcie ściskania i naprężania.

Później  uczniowie zapoznali się z właściwościami drewna, zobaczyli jak zachowuje się drewno w trakcie ściskania i kiedy dochodzi do ścinania w elementach drewnianych. Następnie sprawdzili jak bada się wytrzymałość betonu, oraz jego właściwości  hydrofobowe i odporność na zmienne cykle pogodowe. W innym laboratorium uczniowie zobaczyli metody badania konsystencji betonu na przykładzie betonu samozagęszczajcego (metody: rozpływu stożka,  stolika rozpływowego, stopnia zagęszczalności i inne).

Na koniec zajęcia z chemii, uczniowie zobaczyli wpływ kwaśnego środowiska na materiały budowlane takie jak beton, stal i stal ocynkowana.

Zajęcia w laboratoriach Politechniki Krakowskiej pozwoliły nam dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Dziękujemy pracownikom naukowym Politechniki za przygotowane doświadczenia.

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.