Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego

W piątek uczniowie z klasy I a i III a technik budownictwa wzięli udział w zajęciach na Politechnice Krakowskiej w zajęciach w Małopolskim Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego. Budynek 5 piętrowy o powierzchni ponad 1100 m2 naszpikowany jest nowoczesnymi rozwiązaniami i tysiącami czujników.

Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z systemami stosowanymi w nowoczesnym pasywnym i niskoenergetycznymi budownictwie. Zobaczyliśmy systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, systemy pozyskania ciepła z pomp ciepła i instalacji  solarnych i fotowoltaicznych. Wszystkie systemy i ich parametry można kontrolować za pomocą komputera (tabletu lub telefony)

W samym budynku badane są różne rozwiązania mające na celu sprawdzenie komfortu termicznego osób przebywających w budynkach oraz działanie poszczególnych instalacji. Laboratorium daje możliwość symulowania różnych warunków w budynku. Prowadzone są tutaj są również badania materiałów budowlanych i przegród budowlanych pod kątem właściwości cieplnych

Wyjazd pokazał nam jakie są możliwości dzisiejszego budownictwa.

Było ciekawie, za wszystkie informacje, których nam udzielił w sposób bardzo wyczerpujący dziękujemy panu mgr inż. Jakubowi Rudolfowi.

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego