Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Kto wymyślił takie święto?

Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych zostało ustanowione  w 1971 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship). Jest to święto nie tylko nauczycieli bibliotekarzy, ale także czytelników bibliotek. Celem święta jest promocja  bibliotek szkolnych i ich zbiorów, informacja o różnorodności działań podejmowanych przez bibliotek Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: „Książka to dopiero początek…” A skoro książka to początek, dlatego czytajmy, ponieważ czytanie daje satysfakcję, wzbogaca  słownictwo, rozwija wyobraźnię, poszerza wiedzę, poprawia pamięć, otwiera drzwi do dalszej edukacji, a  przede wszystkim dzięki czytaniu stajemy się po prostu mądrzejsi.
Głównym celem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę tych placówek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Spotkanie autorskie w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Bochni – wtorek 10 X 2017

Pisanie,  książki , wspinaczki górskie, eksploracja jaskiń i trudne doświadczenie wypadku  podczas zdobywania tatrzańskich  przełęczy to główne tematy poruszane podczas spotkania z Wojciechem Kuczokiem -  znanym polskim prozaikiem, poetą, scenarzystą, krytykiem filmowym i speleologiem.

Spod  pióra W.Kuczoka  wyszły: tomy poezji, zbiory opowiadań, eseje i powieści: „Opowieści samowite”,  „Larmo”, „Opowieści słychane”, „Szkieleciarki”, „Gnój” (powieść nagrodzona Paszportem Polityki 2003, Nagrodą Literacką NIKE 2004, Nagrodą NIKE Czytelników 2004) „Widmokrąg”, „Opowieści przebrane”, „To piekielne kino”, „Senność”, „Moje projekcje” , „Spiski. Przygody tatrzańskie”, „Poza światłem”,  „Obscenariusz ‘,’ „Proszę mnie nie budzić” i ostatnia najnowsza powieść pt  „Czarna”, w  której promocji  uczestniczyliśmy  w ostatni wtorek.,

Jest także autorem  scenariuszy do filmów: „Pręgi”, który zdobył w 2004 główną nagrodę na festiwalu filmowym w Gdyni, i „Senność” oraz współscenarzystą filmu „Zbliżenia”,  wszystkie w reżyserii Magdaleny Piekorz. Jego monodram „Doktor Haust”, w wykonaniu Michała Żebrowskiego i reżyserii Magdaleny Piekorz, od premiery w styczniu 2005 był grany ponad 100 razy w warszawskim Teatrze Studio i gościnnie na wielu scenach polskich teatrów.

Speleolog. Dokonał kilku znaczących odkryć: jest m.in. odkrywcą Jaskini Dującej w Beskidzie Śląskim i Jaskini Twardej w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Brał także udział w eksploracji jurajskiej jaskini Ciesęć w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, dolnego piętra Jaskini Lodowej Małołąckiej w Tatrach Zachodnich, jak i wielu innych jaskiń Polski i Europy. W 2013 roku wraz z Rafałem Klimarą, Markiem Pawełczykiem i Jarosławem Surmaczem otrzymał wyróżnienie w nagrodzie Kolosa za rok 2012 „Za odkrycie i eksplorację Jaskini Niedźwiedziej Górnej i Jaskini Hardej”.

Dziękuję dziewczętom z klasy IVd, Ia i Ib za udział w tym ciekawym i bardzo sympatycznym spotkaniu.

Udziel książce swojego głosu

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Akcja została zapoczątkowana w 2001 roku przez Polską Izbę Książki. W tym roku włączyliśmy się w nią po raz pierwszy pod hasłem „Udziel książce swojego głosu”. Prawie we wszystkich klasach w czasie lekcji, a podczas przerw także w bibliotece szkolnej nauczyciele i uczniowie czytali fragmenty wybranych przez siebie książek, które zostały zakupione do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym i życzliwym przyjęciem.
Dziękuję wszystkim za niezwykle aktywny udział. Nieustannie zapraszam do biblioteki. Czeka tam na was ponad 360 nowych książek.
A tak wyglądał Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole.