Koło biologiczne w Ogrodzie Botanicznym

 

           W ramach kółka biologicznego rozpoczęliśmy edukacje od wycieczki do Ogrodu Botanicznego znajdującego się w Krakowie na ulicy Kopernika.

       Jeszcze kilkanaście lat temu ogród zajmował niewiele ponad 2ha, jednak dzięki pomocy uczelni i wykupywaniu pobliskich działek  zwiększono jego powierzchnię do 10ha i aktualnie jest największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z największych w Europie.

         Po wejściu na teren ogrodu dołączyła do nas pani przewodnik, która zabrała grupę w magiczny świat roślin całego świata. Oglądnęliśmy drzewa, krzewy i kwiaty ze strefy umiarkowanej, ale także odwiedziliśmy szklarnię, w której zaprezentowano roślinność tropikalną. W niemały podziw wprawiły wycieczkowiczów ogromne palmy i rośliny pożywiające się owadami. Dowiedzieliśmy się, że jedynym drzewem liściastym nagonasiennym jest Miłorząb Dwuklatowy. Widzieliśmy również słynny pomnik przyrody – Dąb Jagielloński. Zyskał on swoją nazwę dzięki niespotykanemu przyrostowi masy. Jego grubość sprawiła, że jeszcze niedawno sądzono, iż drzewo zostało zasadzone jeszcze w czasach Jagiellonów, ponad 500 lat temu. Jednak najnowsze badania określiły wiek drzewa na niewiele ponad 230 lat.  Największą uwagę mimo wszystko przykuli mieszkańcy ogrodu – wiewiórki. Przyzwyczajone do ludzi nie bały się podejść nawet na kilka metrów i nie płoszyły się przy rozmowach. Zwiedzanie skończyło się na przyjemnym spacerze, który pozwolił przyjrzeć się najpiękniejszym i najbardziej barwnym częściom ogrodu. 

 

 

                                     am,et